SFL2025-05
SFL-soukromý Fořtův list 0005-25 ze dne 27. 02. 25
Přeji vše jen dobré a to každému! Mnoho lidiček se v naší zemi v poslední době zabývalo problémem, který vlastně zpúsobila TV NOE vysílanou „mší Hospodin v Hospodě“. Spojili jsme se v modlit-bě na tento úmysl a hle: modlitba ukázala svou sílu! Oba aktéři vichřice se jeden druhému omluvili! Kéž by se lidé též naučili vzniklé problémy řešit podobně! Jsem šťastný „za ukázanou cestu“ obou: Jana i Marka! Připomíná mi to: Jak z toho ven - a skupina Ztohoven. Ano, něco se do éteru ze slůvka obsahujícího „ho**no“ dostalo. Jelikož se na farních zahrádkách pěstují květiny i zelenina, pak je jasné, že do půdy přidává moudrý hospodář i hnůj! Takže: OBA duchovní pomohli alespoň trošku napravit situaci v naší Matce církvi, připravit půdu v naší zemi pro dobrou úrodu! Bůh žehnej!
____________________________________________________
Bylo sděleno: máte možnost jít na doménu https://monspf.estranky.cz/ a co zde najdete? Všechny vzpomínky „Něco z mého života“; na co jsem hrdý (ne pyšný, to by byl hřích) poučení před křtem, biřmováním, svatbou, (zatím ne poučení před pohřbem). Proč jsem katolík, křesťan. Co mne i po létech může obohatit přečtením těchto článků, pohle-dem kámoše, katolíkem Peterem F.? Kéž by něco z toho mohlo být „puclem“ (angl.“ Puzzle“); chybějícím malým obrázkem, částečkou v životě upřímně věřících bratří či sester! Díky za pochopení; omlouvám se všem, kterým by se něco nelíbilo. Tyhle otázky, od-povědi mne provázely po celých mých (dnes 52 letech kněžství)! Pak zde najdete i jiné věci, jako mé modlitby, které mohou být i vašimi; nebo „náhražka“ za Farní listy Kraslické SFL (Soukromé Fořtovy Listy). Vždy ty 3,4 poslední. Předejte cestu k doméně i jiným! Přeji těm, kteří se na tuto doménu přihlásí, ať nelitují!! Díky!
______________________________________________________________
Zaslechl jsem nedávno povzdech: Tlustí lidé ví, že jsou tlustí. Hubení lidé ví, že jsou hubení. Blbí lidé neví, že jsou b***! Jak to těm posledním vysvětlit? Skoro každý můj upřímně míněný pokus o vysvětlení mne usvědčil o tom, že tím blbem se stávám já sám! Stojí mi to ale za to? Sv. Pavel říká v 1Kor 4,10: My jsme blázni pro Krista. Vy však křesťané rozumní. My jsme slabí, ale vy jste silní. Ano, Tak to vidí svět. Jak se na to dívá Bůh?
_____________________________________________________________________________________________
Ve zprávách se stále mluví o zneužívání nezletilých. Tolik lidí dokáže ihned poznat viníka! Bez soudu! Jednou označen, navždy označen! Bolestné pro oběti i označené. To už se nesmí dítě ani pohladit? Jak projevit povzbuzení dítěti, které důvěřuje staršímu, silnějšímu, který dokáže ochránit někoho slabšího. A je někdo zranitelnější než dítě? Proto: Nebudete-li jako dítě, jistě nevejdete do nebeského království! NZ
Chceme se učit u světců? Jestli ANO, pak zde je návod, Co my a výchova?
JAK uznat tuto velkou pravdu: Snadnější je vzplanout hněvem než něco klidně snést, hrozit chlapci než ho přesvědčit. Řeknu dokonce, že je pro naši netrpělivost a pýchu pohodlnější vzpurné trestat než je snášet s pev-ností a vlídností, a tak je přimět k nápravě. Doporučuji vám lásku, s jakou jednal svatý Pavel s těmi, kdo se nedávno předtím obrátili na víru. Často ho láska vedla k tomu, že plakal a snažně se modlil, když viděl, jak jsou málo učenliví a jak se vzpírají jeho úsilí. Straňte se všeho, co by mohlo budit zdání, že podléháte návalům zlosti. Je obtížné zachovat při trestání klidnou mysl, ale je to nutné, nemá-li vzniknout podezření, že jednáme, bychom ukázali svou autoritu či si vylili vztek. Na ty, vůči nimž máme uplatňovat nějakou moc, hleďme jako na syny. Konejme pro ně službu, tak jako Ježíš přišel sloužit, ne poroučet. Styďme se za pouhé zdání vládychtivosti, a vládněme jim jen proto, abychom jim lépe sloužili. Tak se choval Ježíš vůči apoštolům. Snášel je, i když byli nevědomí a nevychovaní a měli málo víry. A s hříšníky jednal tak laskavě a projevoval k nim tak přátelský vztah, že jedni žasli, jiní se pohoršovali, ale někteří právě proto začali doufat, že dosáhnou u Boha odpuštění. A Ježíš chce, abychom ho následovali tichostí a pokorou srdce. Jsou to naši synové, proto když chceme odstranit jejich chyby, odložme všechen hněv nebo se tak ovládněme, jako bychom ho zcela potlačili. V mysli ať není rozčilení, v očích žádné pohrdání ani v ústech tupení. V přítomnosti mějme soucit a pro budoucnost naději. Tak se to sluší na pravé duchovní otce, jimž jde o skutečnou nápravu a polepšení. Ve zvláště těžkých případech je lepší prosit snažně Boha, než vychrlit příval slov, která posluchače jen zraňují a viníkům nepřinesou žádný užitek. Od koho jsou tyto rady? Od sv. Jana Boska, přítele dětí bez domova v Turině. Odchytával kluky z ulice a staral se o ně! Salesiáni jsou jeho následovníci.
______________________________________________________________
Výchova má též něco společného: zjistit, z čeho má mé dítě, partner či kamarád radost? Tohle, na první pohled, není problém! ALE to právě problémem JE! Bývají to mnohdy jen maličkosti; něco, co mne nijak ani nezajímá; ale právě tohle zajímá toho druhého. Nyní nastává další fáze: JAK se s tímto vypořádám? Kořenem všeho zla, je nedostatek poznání. Pojďme na chvilku k Budhovi (princ z Indie, žijící cca 500let před Kr.). Z jeho záznamů: jistý Susja přišel jednou do hostince. Večer začal zpívat písně z Talmudu. Během zpěvu vyznávat své hříchy. Hostinský stál za dveřmi, s nastraženýma ušima poslouchal. Kdo zvědavý není? Zaslechl výčet svých vlastních hříchů! Toto jím zatřáslo! Stala se z toho hodina jeho obrácení! Nato Susja zemřel! A co na to já? Dovedu poznat svá provinění, nebo znám pouze své alibi? Tohle si v pohledu vychovatele včas vyjasněme! Pro naše dobro! Na konci čeká Bůh! mpf