SFL 2025 - 8
SFL-soukromý Fořtův list 0008-25 ze dne 10. 04. 25
Začněme jako vždy: vtipem; ten dokáže vyjádřit krátce a jasně, O CO JDE! Přijel na Benzinovou pumpu jistý pán; ptá se obsluhy, CO stojí KAPKA BENZINU? No nic! Tak mi nakapejte plnou nádrž! Toto si můžeme vyzkoušet při jemném dešti; do sudu jen kape a po trpělivém čekání zjistíme=sud je plný. Tak je to i s modlitbou!
Závěr skoro každé katolické modlitby zní: Skrze Krista, našeho Pána. Nekončí Skrze Ducha sv. Proč? Protože Kristus se z lásky z nás stal člověkem. Jako Bohočlověk je nám lidem nejbližší, jako Boží Syn u Boha taktéž nejbližší. On, který za nás dal svůj život, obětoval se, narodil se ve skromné chýši, chodil mezi nemocnými, smutnými, odepsanými. Všem pomohl: uzdravením, pochopením, odpuštěním, povzbuzením, navrácením důstojnosti; všem nabídl Syn Boží dětství boží. Pokud tuto nabídku někdo odmítne, je dle mého názoru „bláznem“. Nedávno jsem použil výraz vlbec. Kdo je vlbec ? Kdo nabídku JK odmítne, kdo ho uráží, popírá a vysmívá se, je vůl (vl)! Pozor! I vůl, který je v Betlémě spolu s oslem, má u JK šanci! I dospělí chlapi se baví: „Ty vole“! Takovým vždy říkám: „Máte možnost být ještě oslem! I toho najdete v Betlémě“ Takže v Betlémě je čtyřnohý osel i vůl! Blbec také! Proto vůl+blbec=vlbec.
Členka 3.řádu františkánek sv. Anděla Merici řekla: „Jen z lásky k Bohu a z horlivosti o záchranu duší vezmete na sebe úkol vychovávat. Neboť jen když bude mít vaše vychovatelská činnost kořeny a základ v této dvojí lásce, ponese dobré a spasitelné ovoce. Vždyť náš Spasitel řekl: Dobrý strom nemůže nést špatné ovoce. Říká: Dobrý strom, to znamená dobré srdce a duch zanícený láskou, může konat jenom dobré a svaté skutky. Proto říkal svatý Augustin: „Miluj, a dělej, co chceš.“ Měj lásku k Bohu i k bližnímu, a potom dělej, co chceš – jako by zjevně říkal: Láska nemůže hřešit. (Jsem též členem 3. řádu premonstrátů jménem Vít.) Za těmito slovy stojím, a to plně! Kéž bychom se na tomto vyznání shodli všichni. Za to se modlím!
Sv. František Sales řekl: Při stvoření nařídil Bůh rostlinám, aby nesly plody, každá podle svého druhu. Tak přikazuje Bůh také křesťanům, živým rostlinkám své církve, aby přinášeli plody zbožnosti, každý dle svých vlastností, stavu a povolání. Jinak má pěstovat zbožnost šlechtic než řemeslník, jinak sluha, kníže, jinak vdova, neprovdaná dívka nebo žena, žijící v manželství. A nejen to; je třeba i vykonávání zbožnosti přizpůsobit schopnostem, činnosti a úkolům každého zvlášť. Jaká je zde podobnost s námi, či společného s námi? Co asi? V každém z nás, ať jsme tím, či oním, je skrytý plod!
Dovolíte? Mé vysvětlení kolem 2 MŠÍ, které smí kněz v neděli sloužit? 16.12 24 jsem oslavil 52 let od kněžského svěcení. Než jsem v r.1992 přišel do Kraslic (byl jsem od r.1975 farářem na Hořovicku se 7 kostely a 2 kaplemi; k tomu nejprve sekretářem berounského vikariátu a pak od 1982 i vikářem). Vše začalo povolením Františka kard.Tomáška. Ten mi ze své pravomoci ordináře, dal povolení sloužit v neděli tři mše sv. Pak se stalo, že 3 kněží v našem vikariátě náhle po sobě zemřeli! Má povinnost vikáře: zajistit pro věřící v opuštěných farnostech bohoslužby. Nutno dodat, že tehdy měli do obsazování farností rozhodující moc tzv. církevní tajemníci, komunisté, kteří nás kněze nejen kontrolovali. Stát hradil jak naše platy, tak i malé příspěvky na chod farností; vše záviselo na domluvě biskupství se státem. Stát neměl zájem být vstřícný, zvláště vůči kat.církvi, byla na odpis). Nelžu! Nahradit zemřelé kněze nebylo jednoduché. Stál jsem tehdy před neřešitelným problémem. Jak to zařídit? Pomohl, jako mnohokrát, anděl strážný! Zaslechl jsem zprávu, že pan kardinál světí muže na lektory a akolyty. Jaké jsou druhy svěcení? Nižší a Vyšší: Jáhenské, Kněžské, Biskupské. Nižší: Lektor: smí předčítat z Písma sv. Akolyta: smí podávat eucharistii,(sv. přijímání). Měl jsem na Hořovicku 8 mladých mužů, ministranty; často i četli čtení. Rozjel jsem se do Prahy, požádal pana kardinála o pomoc. Připravím tyto muže na tato svěcení. Každou sobotu odpoledne jsme se scházeli k výuce. Při tom mi pomáhali i jiní (např. pozdější biskup Paďour, profesoři teol. fakulty). Jenže čas utíkal. Pan kardinál mi pro takovou mezní situaci vyžádal povolení z Vatikánu, Říma! Když jsem přišel do Kraslic, nebyla situace podobná? Měl jsem zastoupit 2 kněze: děkana P.Feixe (Kraslice, Stříbrná, Bublava, Kostelní, Liboc, Sněžná) a P. Vedrala SJ (Jindřichovice, Rotava, Oloví, Přebuz, Krásná Lípa). A tak jsem zde měl 4 mše sv. každou neděli po 31 let! K větší cti a slávě boží; k blahu duchovního růstu věřících v tomto kraji!! Láska je víc než přikázání! Přikázání jistě velí: jen 2 mše! Láska však velí – i za cenu oběti – posluž božímu lidu Slovem božím a Jeho Tělem! Nehleď na pohodlí! To mne naučila totalita; ta rudá! Němečtí kněží zažili totalitu hnědou, nacistů! A sloužili mše. Vždy byla nařízení a cesta lásky!!
Nyní k současnosti: KDE a KDO si mne váží? Před několika dny mne v Rotavě navštívil synovec P. Ing. Pavel Fořt. Ano; můj synovec, kněz! Když jsme se po krásném odpoledni loučili, řekl: Jsem moc rád, cos mi řekl. Co jsem mu řekl? Celý život jsem i jako kněz zažil mnoho výher, úspěchů i v době totality. I prohry, i když jich moc nebylo. Tu poslední, od biskupa, jsem potřeboval! A právě těmito slovy jsme se u schodů v Rotavě rozloučili. Byl jsem zpětně tomu rád. I on zestárne; bude se muset seznámit s realitou (už tě nepotřebujeme + jsi zbytečný pro to či ono + odejdi, dokud je čas!). I mně bylo divné, nikdo mi neřekl, PROČ mám odejít jako kněz z aktivní služby! Byl jsem 3x žádán; Prosím tě, Petře; odejdi z aktivní služby. 3x. To bylo vše! Vyhověl jsem.
Porušil jsem radu, kterou jsem sám předával jiným: Člověče: Nemysli! Když myslíš, nemluv! Když mluvíš, nepiš! Když píšeš, nepodepisuj! Když ale podepíšeš, pak se nediv! Po tělesném Covidu přišel duchovní! Tělesný BYL DĚSNÝ. Z obou jsem se dostal díky vašim upřímným prosbám u Nejmocnějšího. Dodatečně děkuji! Co smím konat pro jeho království? Přišla i odpověď: při pouti v Teplé: QUO VADIS? Kam jdeš? Kam jdeš, kráčíš, Fořte v r. 2025? Odpověď: Stal jsem se „bratrem“, ve 3. řádu BL. Hroznaty se jménem Vít. Tak to teď víte! Splňte mi přání: Prožijte velikonoční svátky s čistým srdcem, duší. Po celých 40 dní! Cesty kéž jsou přímé, se zastávkou u zpovědi. Bůh vám žehnej!