Jdi na obsah Jdi na menu
 


a14-obrazek1.jpg

Jak probíhá svatební obřad?

Jako první se hned snoubenci na tohle ptají. Jako všude, nejdříve je potřeba vyplnit dokumentů. To ale nebude předmětem našich úvah.

      Svatební obřad beze mše.

Před hlavním vchodem kostela se vytvoří dvojstup. Ženich stojí s maminkou, kterou má po své levici, v první řadě. Za touto dvojicí stojí oba svědci. Pak po dvojicích další přítomní. Na konci tohoto zástupu stojí tatínek s nevěstou, kterou má po své levici. Před obřadem předají snoubenci nebo svědkové oba prstýnky a Občanské průkazy ženicha i nevěsty knězi nebo přisluhujícímu. Kněz vyzve přítomné, aby po vstupu do kostela rozestoupili a vytvořili špalík, kudy projde nevěsta s tatínkem. Na pokyn začnou hrát varhany svatební pochod, při kterém se zástup dá do pohybu.

Průvod přivádí do kostela kněz, který jde vpředu až ke křeslům připraveným pro snoubence. I pro svědky bývá připraveno křeslo napravo i nalevo. V obrázku nahoře jsem v Hořovicích, kde jsem 18 let působil, měl kostel sv.Jiljí a tam se muselo jít od hlavního vchodu doprava, protože jsme tam měli lavice uprostřed… Když dojde maminka s ženichem k připraveným sedadlům, kněz poděkuje mamince za výchovu jistě hodného syna a pak se oba otočí, dvojice se rozestoupí, aby udělali špalík. Čeká se tatínka s nevěstou. I tomu kněz poděkuje za východu jistě vzorné dcery. Ženich zaujme místo před pravým sedadlem, nevěsta před levým, totéž platí i pro svědky a ostatní si stoupnou do lavic napravo i nalevo. Až dozní úvodní pochod, všichni si sednou a poslechnou si úvodní píseň.

Poté se postaví k uvítání, přežehnají se znamením kříže a zazním výzva k zamyšlení, případně lítosti (ženich Ž. i nevěsta N. si vzpomenou na své „klukoviny“ a v duchu poprosí o odpuštění  dobrého Boha) a kněz vyřkne modlitbu.

Nyní si všichni sednou a vyslechnou si čtení (úryvek z Bible), žalm (může být i s kytarou).

Následuje promluva kněze. Po ní Ž. i N. povstanou.

Slavnostní slib začíná třemi otázkami. Ž. i N. odpovídají společně ANO. (1. Rozhodli jste se uzavřít manželství. Je to vaše svobodné a upřímné rozhodnutí? 2. Chcete si slíbit lásku, úctu a věrnost. Zavazujete se k tomu po celý váš život? 3. Přijmete děti od Pána Boha ochotně a budete je vychovávat podle Božího zákona?). Pozn. Text otázek i slibu se mění, dle dohody předem).

Nyní se Ž. i N. obrátí čelem k sobě, podají si ruce a opakují po předříkávání oddávajícího kněze. Ž.: Já, XY, odevzdávám se tobě YX a přijímám tě za manželku. Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu i věrnost, že tě nikdy neopustím, a že s tebou ponesu vše, dobré i zlé, až do smrti. K tomu mi pomáhá Bůh. Amen. Totéž pak slíbí i N. Ž. Poté obváže kněz spojené ruce štolou (symbolem moci kněžské) a říká: CO Bůh spojil, člověk nerozlučuj!

Kněz teď požehná snubní prsteny. V modlitbě se připomíná láska, která, která vše vydrží, která nikdy nekončí. Po požehnání kněz podá prsten nevěsty nyní už novomanželovi a ten při navlékání prstenu opakuje tato slova: YX, přijmi tento prsten na znamení věrnosti. Totéž pak se opakuje i u nevěsty- novomanželky: XY, přijmi tento prsten na znamení věrnosti. Až nyní se novomanželé políbí!! (SOS pro fotografy!).

Nyní nastal čas pro přímluvy. U Boha se přimlouváme za novomanžele, za jejich rodiče, za vztahy rozpadlé, za ty, co přijít nemohli, za nemocné a trpící, případně za zemřelé, kteří se této chvíle nedožili. ODPOVĚĎ může po domluvě předem být po každé prosbě různá: ticho; Prosíme tě, vyslyš nás; Amen; nebo i jiná dohodnutá forma.

Nad novomanžely kněz nyní říká modlitbu, která končí modlitbou Páně Otče náš.

Mezi jednotlivými částmi mohou zaznít písně, které vyjadřují náš křesťanský postoj.

Závěr: novomanželé si kleknou na klekátko a přijmou kněžské požehnání. Odpovídají. Amen.

 

Zbývají ještě podpisy novomanželů jednak do farní matriky, pak i do státního Protokolu. Novomanželka se podepíše novým příjmením, pod ním i dřívějším. Oddávající ustřihne roh OP a vystaví zelenou kartičku se zaznamenanou změnou stavu (ženatý-vdaná), popř. příjmením. Tento doklad je nutno nosit s OP až do doby, kdy bude vystaven OP nový. Do matriky, státního protokolu se poté podepíší i oba světci. Mezitím již mohou novomanželé přijímat před sedadly blahopřání. Když je vše skončeno, prochází novomanželé středem kostela k východu, kde na ně čekají místní obyčeje a zvyky.

 

Svatební obřad se mší.

Vše probíhá zcela stejně jen s tím rozdílem, že po přímluvách novomanželé přináší obětní dary (chléb a víno) a předají je knězi. Mše probíhá obvyklým způsobem až do chvíle, kdy po modlitbě Páně (Otče náš) kněz nad novomanžely pronáší modlitbu (viz nahoře). Při svatém přijímání pak oba (nebo jen jeden) přijímají pod obojí (Tělo i Krev Páně). I ostatní mohou přistoupit ke stolu Páně. Závěr probíhá úplně stejně, jako při obřadu beze mše.

Časový rozdíl je cca 15min.