Jdi na obsah Jdi na menu
 


a9-obrazek1.jpg

Několik poznámek: Kdo je důležitější (tvůrce či tvor) je jasné! Pro kočovné národy byla rajská zahrada ideálem (dostatek vody, zeleně atd.). Místem měla být krajina mezi řekami Eufratem a Tigridem (visuté zahrady, kraj nesmírně úrodný..). V této krajině měli vícebožství; jedním z hlavních bůžků byl BÁL, který měl podobu HADA. K tomu logický výklad: lidé, pastevci, kteří se stěhují z místa na místo kvůli pastvinám pro dobytek, spali pod stany, celtou. V noci bývali často v nebezpečí uštknutím jedovatými hady. Proto se chtěli „jistit“ bohem, který by je ochránil! Zde je důvod autora tohoto biblického textu: u Stromu poznání nenajdeme např. lva, orla či jiného živočicha; autor znázorněním hada = svůdce zamýšlel výchovný princip (viz dole!).

Těmito domorodými kmeny byli: Jebuzité, Kananejci, Amonité, Chivité… Národ, který ctil pouze JEDNOHO BOHA, byl národ VYVOLENÝ, národ Židovský. A důvodem, by se žádný příslušník tohoto božího lidu neklaněl MODLE, byl jednoduše znázorněn jako SVŮDCE u prostředního stromu v ráji v podobě HADA!

Po pádu lidí díky neposlušnosti se dostali do situace, kdy „byli vyhnáni z ráje“. U brány hlídají andělé s meči (obraz, který si každý pamatoval; vždyť v době, kdy byla Bible sepisována, předávaly se tyto zprávy memorováním (učitel seděl mezi žáky a vyprávěl; vše se zapisovalo do paměti).

Přesto tato tragédie končí PŘÍSLIBEM: čekejte, Bůh vás neopustí a pošle vám zachránce, mesiáše, vykupitele. Při trestu po pádu prvních lidí se satan dovídá: „ Nepřátelství ustanovuji mezi tebe, svůdce a ženu; mezi tvé potomstvo a potomstvo její. Touto ženou je Maria a jejím potomstvem je její syn Ježíš! Ty mu zraníš PATU, ono ti rozdrtí HLAVU!“ Je přece rozdíl mezi zraněním paty a rozdrcením hlavy. Tím bylo zpečetěno konečné vítězství dobra, vítězství Boha. Zde je skrytá též touha židovských rodičů: mít co nejvíce dětí, aby některý z jejich dětí byl tímto mesiášem!

Mesiáš přijde v plnosti času – až se naplní čas! Pro mnohé je jím narození Ježíše, jeho oběť na kříži a zmrtvýchvstání. Ti, kdo ho přijali jako Mesiáše, jsou křesťané, mesiánští židé. Ostatní židé na jeho příchod stále čekají. Jaké asi bude překvapení těchto jistě poctivě věřících židů, až na konci věků spatří jako Mesiáše našeho i svého Ježíše!

a9-obrazek2.jpg

 

Mapa „Úrodného půlměsíce“ (viz dole mapka). My máme na záchranných autech červený kříž; svět arabský má na sanitkách půlměsíc. Území mezi oběma řekami Eufratem a Tigridem bylo velmi úrodné.