Jdi na obsah Jdi na menu
 


křest - jak probíhá obřad křtu

20. 2. 2025

Jak probíhá obřad samotného křtu dětí?

U vchodu do kostela, většinou je to pod kůrem, kde jsou varhany, se všichni shromáždíme do půlkruhu a matkou, otcem a dítětem uprostřed. Zde vás přivítám např. rytmickou písní Kudy mám jít, čím se mám stát, co k tomu mít, když chci Ježíše mít rád. I děti dávají často otázky, na které čekají odpověď. I zde slyší výzvu, která se má stát programem pro budoucí život: Pojď cestou víry, Pojď cestou naděje, Pojď cestou lásky, Staň se svící-která druhým svítí, Staň se chrámem-kde bydlí Ježíš, Rozdej co máš-Ježíš ti dá víc! Píseň končí refrénem: Už vím, kam jít, a čím se stát, a co si vzít, když chci Ježíše mít rád! Je fakt krásné, že Slované dávali svým dcerkám jména 3 božských ctností: víra=Věra, naděje=Naděžda, Láska=Ljuba. Tak jim tyto božské ctnosti byly vzácné. Pak se vás zeptám: Jaké jméno jste se rozhodli dát svému dítěti? Odpovíte: jméno - např.: Anna, Martin… Co pro své dítě od církve boží žádáte?  Odpovíte: Křest. Tím na sebe berete zodpovědnost za křesťanskou výchovu dítěte. Zeptám se vás, zda toto na sebe berete: Odpovíte: Ano. (pro informaci: kněz může křtít malé dítě, které ještě neumí mluvit, pouze tehdy, když se někdo –rodiče– zaručí svou vírou! Proto musí alespoň jeden z rodičů být katolicky pokřtěn) Totéž nyní proběhne i u kmotra, kmotry, kmotrů, i oni na otázku, zda-li pomohou při křesťanské výchově dítěte: Ano. (Již jsme si řekli, že kmotři musí být sami katolicky pokřtěni.) Nyní mohu na čele dítěte udělat znamení kříže palcem ruky, totéž pak může udělat každý, kdo se křtu zúčastní (jako bychom označili toho, kdo má být pokřtěn v Krista). Kříž, křest, Kristus – zde je společný slovní i věcný základ.

Průvodem jdeme k lavicím, které jsou blízko křtitelnice. Zase zpíváme rytmickou píseň např.: Hosana, Hosana, Hosana Bohu na nebi. Mezitím se v lavicích posadíme a vyslechneme si Boží slovo, text z Písma. Po slovech ze Čtení: Slyšeli jsme slovo Boží!  Odpovíte: Bohu díky.  Po slovech z Evangelia: Slyšeli jsme slovo Boží!  Odpovíte: Chvála tobě Kriste. (čte-li se úryvek z evangelia, stojíme!) Nyní se většinou něco ke slyšenému Božímu slovu říká – kněz. (pro informaci: čte-li se ze Starého zákona, tak k nám hovoří proroci; čte-li se z Listů Nového zákona, tak k nám hovoří apoštolové; čte-li se z Evangelia, mluví k nám sám Kristus; v promluvě k nám mluví církev) Po promluvě povstaneme a společně se pomodlíme Přímluvy=modlitbu církve. Po každé prosbě k Bohu Odpovíte: Prosíme tě vyslyš nás. - Na závěr se přidávají zvolání ke svatým: Oroduj(te) za nás! (pro informaci: vaše dítě bude mít mnoho nebeských přátel a kamarádů, od svatých až po anděly!!) Proto se k nim obracíme a prosíme o přímluvu, pomoc, ochranu.

Mazání olejem katechumenů – čekatelů na křest. Církev  již od počátku nebyla vydána napospas Zlému, zvláště, když sám Ježíš přislíbil: Jsem s vámi až do skonání věků! Abychom se mohli bránit zlu a aby nás „nepřemohlo“ – mažou se dětské pěstičky nebo na prsou tímto olejem. (pro informaci: ten, kdo je dobře „mastný“ – proklouzne ze sevření a nedá se tak lehce udržet) Toto je smyslem tohoto pomazání: nenechat se sevřít Zlým duchem, s pomocí boží mu uniknout! Je to naše ochrana!

Shromáždění kolem křtitelnice začíná otázkami: Zříkáte se ducha zla? Odpovíte: Ano. I všeho, co působí? Odpovíte: Ano. I všeho, čím se pyšní? Odpovíte: Ano. Toto ANO říkáte zástupně za své dítě!

Nyní, když jsme se rozešli s duchem zla, odpovídáme sami za sebe svou vírou: Věříte v Boha Otce….našeho Stvořitele? Odpovíte: Věřím. Věříte v Ježíše Krista…..našeho Spasitele? Odpovíte: Věřím. Věříte v Ducha svatého……našeho Posvětitele? Odpovíte: Věřím. Důležité je vědět tohle: Víra je naše SLÁVA, ne hanba! Věřit všemohoucímu Bohu, který nás miluje, dal za nás svého Syna, který za nás zaplatil naše dluhy-viny – to přece není naší hanbou! Proto také žádáme, aby naše dítě bylo v této víře pokřtěno. Na otázku, zda to chceme,  Odpovíte: Ano.

Tím již nic nebrání tomu, aby vaše dítě bylo pokřtěno.      Co působí voda a co působí milost?

Očistu těla                        Očistu duše                

Viditelné znamení      VODA              -             MILOST     Neviditelné milosti

Výživu těla                       Výživu duše

Mazání olejem Křižma Chrisma (olej olivový+balzám) – pomazání na proroka, kněze a krále

Bílá rouška je symbolem nevinnosti a čistoty duše, nutno dbát o tento duchovní dar.

Křestní svíci rozsvítí otec dítěte od Velikonoční svíce, která je rozžatá a od níž otec zapálí svíci svého dítěte. Nutno dbát o plamen, který nemá být uhašen. Ježíš se světlo světa –díky jemu je jím i vaše dítě.

Modlitba Páně: Otče náš, jenž jsi na nebesích; posvěť se jméno tvé; přijď království tvé; buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi. Chléb náš vezdejší dej nám dnes a odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům, a neuveď nás do pokušení, ale zbav nás od zlého. Neboť tvé je království moc i sláva navěky.Amen.   Na závěr dostává požehnání MATKA (vezme dítě do náručí), OTEC (vezme dítě do náručí), KMOTR (vezme dítě do náručí). S kmotrem dostávají požehnání i všichni přítomní. 

Na cestu dávám Památku na křest, svíci i roušku si ponecháte (užívá se k 1.sv.přijímání).     Díky. Pf